Csillagjárás fotózása,utómunka tutorial////Startrail

A FOTÓZÁS


A csillagok mozgásának fotózása nem egy nagy tudomány, pedig sokan azt hiszik hogy az. Az alábbiakban próbálom részletesen és érthetően elmagyarázni/megtanítani nektek hogy hogyan is kell készíteni ilyen és ehez hasonló képeket:


Mielőtt elindulunk győződjünk meg arról hogy tiszta, hold mentes éjszaka elé nézünk, mert bizony nagyon bele tud zavarni a hold fénye a képbe. Ha már a kiszemelt, eléggé sötét helyen vagyunk, akkor nincs más dolgunk mint megkeresni a Sarkcsillagot. Erre a problémára már kitaláltak egy remek  INGYENES applikációt Androidra és IOS rendszerekre (Android: SkyMap Android) [IOS:SkyMap IOS]. Miután megtaláltuk , beállítjuk a gépet úgy hogy a sarkcsillag felé nézzen az objektívünk .FONTOS! hogy stabil állványon legyen a gép mert máskülönben be fog mozdulni a kép. Habár nincs olyan állvány ami olyan fixen áll mintha betonból öntötték volna ki, ezért ezen probléma kiküszöbölése érdekében használjunk távkioldót ami nem mellesleg fontos eszköze a csillagfotózásnak (párezer forintért lehet már kapni egész jókat :Itt tudsz válogatni). Ha ezekkel az előkészületekkel megvagyunk, nincs más hátra minthogy beállítsuk a gépet. A saját beállításomat mutatnám be:
 1: záridő : 30 másodperc szerintem elég ahoz hogy még éppenhogy ne mozduljanak be a csillagok , de viszont annyira fényesek legyenek hogy látszódjanak
2:Az Iso kb800-1250 között legyen mert nem szeretjük a zajos képeket (ugye?)
3: Hogy folyamatosan fotózzon a távkioldó által "kiakasztott " gép , érdemes nagy sebességű, nagy minőségű sorozatra állítani a gépet

Manapság be lehet állítani a legtöbb DSLR gépen hogy RAW , (vagyis nyers fájl) képeket készítsen a gép. Ez azért is jó mert sokkal könnyebb szerkeszteni a képeket és jobb minőséget is kapunk . De ez igazából fotós függő. Valaki a JPEG-re esküszik, valaki a RAW-ra. Én RAW-os vagyok szóval a jelszó : Real Man Shoot Raw :D

Én a leggyakrabban Halszemobjektívvel (Samyang 8mm) készítem a képeket mert így eléggé látványosak lesznek a képek, és ráadásul szélesebb területet lát be az objektív. Ha ilyen fix, manuál objektíved van akkor ezeket a beállításokat alkalmazd, ha viszont a gépen tudod állítani digitálisan, akkor tedd a legnagyobb blendére ( esetünkben 3.5 )

A Csillagfotózáshoz sok türelem és idő kell mivel 100 vagy több kép nem készűl el 5 perc alatt . Néha nézzünk rá a gépre hogy nem párásodott be a lencse, mert akkor annyi az egésznek . Ilyenkor állítsuk meg a felvételt 5 percre , töröljük le a lencsét ÓVATOSAN nehogy bemozduljon a kép és várjunk kb.3-5 percet hogy eltűnjön a párásodás.


Miután szarrá fagytunk (természetesen kivéve nyáron :) ) pakoljunk össze és rohanjunk haza szerkeszteni!!


A SZERKESZTÉS FOLYAMATA:

Én Photoshop CC-t használok a képek összerakására, és Lightroomot a további szerkesztésekre.

PhotoshopCC Windows: Ncore Photoshop
Lightroom 5.7.1 Windows: Ncore Lightroom

Photoshop CC-vel kezdünk.


Trükkös dolog ez az egész szóval figyelmesen csináljuk !!

FILE--->PARANCSFÁJLOK--->FÁJLOK BETÖLTÉSE A VEREMBE...

Az alábbi ablak fog megjelnni:


Itt betallózzuk a képket a ''TALLÓZÁS..." gomb használatával valahogy így:


Rányomsz az okéra és láss csodát megkezdi a műveletet a PS :) nem megijedni !! 100 akárhány képet kell betöltsön szóval kb percet vesz igénybe az egész .

Miután betöltött katt az első képre a veremben (jobb oldalon)


Majd az utolsó előttire is katt miközben izomból nyomod a "SHIFT " gombot , így kijelölve az összeset ISMÉTLEM !!! AZ UTOLSÓT KIVÉVE


Miután megvagy a kijelöléssel  , megkeresed azt a fület a képek felett amit itt a képen látsz , és azon belűl is a "VILÁGOSÍTÁS"-ra kattintassz !!


Ezt az eredményt kell kapjad:


Nyomsz egy "CRTL+E" kombót és egyesíted a rétegeket . Utána már csak kettő képet látsz és megismétled ugyanezt a kombinációt (Crtl+e) míg végűl 1 azaz EGY darab képet kapsz.


"CRTL+S" -el mentessz JPEG-ben


A jó minőségű képeket így mented el :D


A SZERKESZTÉS 

 

Na eddíg van egy képünk ami sehogy nem néz ki. Most jön az izgalmasabb , kreatívabb rész !!

Bemész Lightroomba 

Library-->Import-->Beimportálod onnan ahova mentetted


Katt a Develop-ra ami a lightroom szerekesztő felülete
  Kétféle módszert mutatok meg az egyik azoknak van akik nem szeretnek nagyon pepecselni a képekkel, a másik pedig azoknak akik egy kicsi türelmesek még ezek után is ;)

Az elsőknek ajánlom hogy a jobb oldalon található csúszkákkal szórakozzanak amíg nem alakul úgy a kép, hogy az az ízlésüknek megfelelő legyen

A másodikoknak pedig a következőket mutatom :

Találtok egy ecset kinézetű ikont jobb felül a csúszkák felett (Ajustment Brush) KAAAATTTT!!!


Meg fog jelenni egy másik csúszkás panel . Na ez arra lesz jó hogy csak azt szerkeszted amit kijelölsz !! Ugye micsoda zseniális cuccos ? :)  Szóval meg fog jelnni egy karika a kurzor helyett és benne lesz egy plussz. Katt arra a helyre amit ki akarsz jelölni, le fog rakni egy pontot és most elkezdheted satírozni azt a részt .


Valahogy így. Az ecset méretét görgővel tudod változtatni vagy ha nincs görgőd (amit kétlek) akkor lejjebb tekersz jobb oldalon és ott találsz egy olyat hogy size . Na ott a csúszkát állítgathatod ahogy neked a legmegfelelőbb. Ami még fontos és megkönnyíti a munkádat ha a lent található SHOW SELECTED MARK OVERLAY felirat melletti négyzetet kipipálod , és akkor a kijelölt terület ilyen szép pirosan fog világítani.


 Ne ijedj meg ha elrontottad, ilyenkor FOLYAMATOSAN nyomsz egy "Alt" billenytűt és megjelnik a karikában egy negatív jel és javíthatsz is !

Valahogy így:


A pontosabb-részletesebb munka  érdekében bal oldalon találsz egy olyan szám kombót hogy 1:1, 1:2 stb...KATT és máris nagyítva lett a képed . Ha odébb kell menjél , mint láthatod hogy ott van az a négyzet a bal oldalon amivel tudsz mozogni.



Na valahogy így néz ki ha szépen türelmesen kijelölted az adott területet:



 Miután megvagy a kijelöléssel kikapcsolod a már fentebb említett SHOW SELECTED MARK OVERLAY opciót és elkezdhetsz csúszkázni.


A maradék részeket/részleteket ugyanezzel a módszerrel csinálod mint amit leírtam az előbb. Mondjuk ez evidens.


Miután kiléptél az ecset módból érdemes még a teljes képet is egy kicsit szerkesztgetni:


"CRTL+SHIFT+E" -vel mentessz . Hasznos egy külön LR képek mappát csinálni ahova mindíg mented a  Lightroomban megszerkesztett képeidet

Innentől nincs más hátra minthogy gyönyörködj a kész műben


Ha nem voltak egyértelműek az itt leírtak akkor itt egy kis segítség:

További beállításokért érdemes regisztrálni az 500 px oldalra és ott körbenézni.

KÖSZÖNÖM A FIGYELMEDET
folytatás következik..

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése